Wyposażenie siłowni dla każdego - bieżnie treningowe

Bieganie - jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Najlepiej, gdy można je trenować na świeżym powietrzu. Obok korzyści dla sylwetki, dotleniany jest wówczas cały organizm, lepiej pracują nie tylko mięśnie, lecz także umysł. Do biegania nie trzeba specjalnych urządzeń - wystarczy wygodny strój, dobrze dopasowane obuwie, czasem także licznik do pomiaru przebiegniętego dystansu oraz określenia prędkości.

Czasem przydatne jest także urządzenie do słuchania muzyki. Wówczas, z słuchawkami w uszach, można biegać na dalekie dystanse, słuchając ulubionych utworów. Bez biegania wiele osób nie wyobraża sobie dnia. Biegają przed pójściem do pracy, po powrocie, przed snem i zaraz po przebudzeniu. Bieganie staje się nie tyle aktywnością fizyczną, co całym stylem życia.

Osoby biegające zazwyczaj dbają także o odpowiednią dietę. Unikają ciężkostrawnych potraw, które mogłyby obciążać ich żołądek i rozleniwiać. Oprócz biegania, zazwyczaj stosują rozmaite treningi rozciągające, dzięki którym ich ciało nie męczy się tak szybko, a mięśni nie dopadają zakwasy.

W Polsce nie zawsze można swobodnie biegać. Brakuje tras do biegania, podobnie jak tras rowerowych. W najlepszej sytuacji są ci, którzy mieszkają blisko lasów czy chociaż parków, w gorszej osoby, które mieszkają w gęsto zabudowanych aglomeracjach. Wówczas przyjemność z biegania jest dużo mniejsza, bo zamiast świeżego powietrza, wdycha się spaliny.

Brak miejsca do biegania to nie jedyny problem. Na przeszkodzie staje często pogoda, która potrafi być bardzo kapryśna. Zimy są zazwyczaj bardzo mroźne i śnieżne, co zniechęca do biegania.

Miłośnicy biegów szybko znaleźli jednak alternatywę - producenci sprzętów sportowych zadbali bowiem o produkcję bieżni stanowiących wyposażenie siłowni. Bieżnie pozwalają na trening niezależnie od pogody. Biegać można w domu lub na siłowni - wystarczy tylko kupić sprzęt.

Tradycyjne bieżnie nie są zbyt drogie. Kosztują na ogół kilkaset złotych, nie zajmują też dużo miejsca. Jeśli jednak chcemy zadbać o profesjonalne urządzenie, należy liczyć się z większymi wydatkami.

W nowoczesnych bieżniach zamontowane są monitory LCD, które umożliwiają kontrolowanie określonych parametrów. Oprócz tych, które dotyczą funkcjonowania organizmu, jak na przykład pomiar tętna, można też mierzyć przebyty dystans, czas treningu, ilość spalonych kalorii czy prędkość, z jaką biegliśmy.

Do tego dochodzi jeszcze możliwość wybierania trybu treningowego - od biegania w jednostajnym tempie, bez żadnych przeszkód, po intensywny sprint, czy bieganie z przeszkodami. Szczególnie to ostatnie budzi zainteresowanie, bo pozwala na ustawienie takiego trybu treningowego, w którym imituje się bieganie po piasku czy zboczu góry.

W ten sposób można kontrolować trudności, na jakie napotkają mięśnie nóg podczas biegania. Im większe obciążenie, tym trening bardziej intensywny i szybciej wzmocnione zostaną mięśnie łydek.

Nie każdy jednak oczekuje od treningu, że wyrzeźbi mięśnie. Szczególnie paniom raczej nie zależy na tym, by widoczne były mięśnie. Kobietom zależy na utrzymaniu dobrej kondycji i szczupłej sylwetki, a to zapewni umiarkowanie trudny trening.

Panowie natomiast lubią na siłowni wyciskać siódme poty, dlatego korzystając z wyposażenia siłowni, zawsze wybiorą to, które zapewnia największy wycisk dla mięśni. Dla mężczyzn idealnym wyposażeniem siłowni są bieżnie, sztangi i atlasy, w mniejszym stopniu, a czasem w ogóle, akcesoria fitness, takie jak piłki czy taśmy gimnastyczne.